איך תמונות ואיורים משפרים את דירוג האתר שלך

בין אם ידעתם, ובין אם לא: תמונות ואיורים משפרים את דירוג האתר – בלא מעט דרכים. אל לנו לשכוח כי התמונות, מאז ומתמיד, היו מקור לשיפור המיקומים, ההמרות וכו'. אז איך בדיוק הן משפרות את דירוג האתר שלנו? בואו נדבר על זה.

בחירת תמונות ממאגר שאינו חינמי

מעוניינים בתמונות ייחודיות? מקוריות? בחירת מאגר התמונות מתלווה עם המון שימושים, העיקרית היא לצורך אופטימיזציות לתמונות. צר לנו, אך לא סביר שתמצאו כאלו במאגרים חינמיים. קחו לדוגמה את מאגר "PixaBay", מאגר חביב ביותר, בו רוב מקדמי האתרים נעזרים. ולמרות זאת, אם המטרה היא תמונות מרהיבות, ייחודיות, מקוריות – המאגר יניב לכישלון.

זכרו: התמונות והאיורים תופסים את תשומת הלב. לכן, הם חייבים “למשוך” או לסקרן את הגולש. לא קלעתם למטרה? הפסדתם לקוחות.

אז מה אנחנו ממליצים לעשות? טוב, היינו מציעים להשתמש במאגר "DepositPhotos". מדובר במאגר זול יחסית, שעדיין “עושה את העבודה”. ובכל זאת, אם הייתם רוצים תמונות “פרימיום” מדהימות, יש את מאגר "ShutterStock" היוקרתי.

למאגר קנוי יתרון עצום על פני מאגר חינמי. יתרה מכך, אנו לא מתביישים להודות בכך: שימוש במאגר קנוי ויוקרתי, יעלה את התעבורה ודירוגי אתרכם בגוגל.

יש לכם איורים ו/או תמונות ייחודיות ומקוריות שצילמתם/יצרתם? אוכל שיצא מהמם אתמול? נראה לכם מתאים? אל תתביישו, צרפו אותה בפוסט! תמונות מקוריות מביאות לקירוב אישי בין הגולשים לאתר. אפשר בקלות להבחין בין תמונה מקורית לקנויה/חינמית. וההבדל, בעיני הגולש, עצום.

נראות התמונות

כן, ויזואליות, נראות – א'-ב' של מכירה באינטרנט. כמה פעמים רכשתם מוצר מאמזון ו/או אלי אקספרס, רק כי הוא נראה מצוין בתמונה? כנראה שרובכם עשו זאת, ולא מעט פעמים. ישמו זאת על האתר שלכם – מה ש־”עבד” עליכם, יעבוד על מרבית הגולשים. מן הסתם, הקפידו על נראות מקצועית.

לתוכן יש משקל לא קטן

אם כבר מדברים על שיפור דירוגי האתר, איך נוכל לשכוח מהתוכן? כ־80% מהאינטרנט ומהשירותים מבוססים על תוכן. תמונה יפה לבדה לא תספיק לקדם/לשפר את ביטוי העמוד. ראשית, התוכן חייב לעניין, לסקרן, קצר ולעניין, ובו זמנית בעל ערך. שנית, במידה ויש לכם תמונה מעולה ורלוונטית, תוכלו לשנות אותה ולקשר לנושא הפוסט, בצורה אלגנטית וטבעית – גם משפט שיווקי קטן עשוי לעזור (כל זאת בהנחה שאכן מותר לכם לבצע שינויים בתמונה, בדקו את הרישיון).

אז… איך השיפור בא לידי ביטוי?

ובכן, לאחר שתחשבו לא מעט על תמונות מתאימות – השיפור יתבטא בכמה דרכים:

  1. שיפור ניכר במיקומי האתר: בחירת תמונות ואיורים מתאימים יעצימו את חווית הגולשים. בנוסף לכך, כאשר התמונות שלנו יתאנדקסו, ויגיעו לגולשים נוספים דרך מנוע חיפוש התמונות של גוגל, מיקום האתר ישתפר. למעשה, גוגל מסתכלת על ה־”תמונה הגדולה”, ומבחינה כיצד המותג התקדם במגוון הזירות: מנוע התמונות, החדשות ועוד. חשבו על גוגל כמשקיעים: לאחר שהם רואים עלייה חדה בכמה תחומים, הם ישקיעו יותר.

  2. שיפור ב־CTR: אפשר להוסיף למודעתנו האורגנית תמונות, בעזרת "נתונים מובנים". בכך, אחוזי ה־CTR מזנקים בעשרות אחוזים. בישראל, לרוב, התוצאות יוצגו אם נחפש מתכון מסוים: לצד הטקסט בתוצאות, תוצג תמונה צדדית ו־”מגרה”.

  3. שיעור היציאה יקטן: שינוי נוסף ומשמעותי ייראה בכלי האנליטיקס של גוגל. שיעור היציאה מדף הנחיתה יקטן בעשרות אחוזים, זאת כמובן בהנחה שתמונות הפוסט יעוררו רגש כלשהוא/התעניינות מצד הגולשים. דמיינו מקרה: הגולש נכנס לעמוד נחיתה, ותמונה תפסה את תשומת ליבו, הוא מעוניין לדעת למה התמונה מתקשרת – הוא יברר, ומכאן הוא “שלנו”. ואם הגולש יגלול למטה, תמונות נוספות ומעניינות במאמרים הדומים “ירוויחו” עניין מהגולש לעוד כמה פוסטים/מוצרים.

אז הבנו כיצד משפרים תמונות ואיורים את האתר שלנו. ועכשיו, בואו נעבור לדבר על תגית ה־SEO אשר מוצמדת לתמונות.

תגית ה־ALT – חשיבות אדירה

באמצעות תמונות ו/או איורים למיניהם, ניתן לקדם את הדף, לתת לו “בוסט” בעזרת תגית ALT לכל תמונה בנפרד. ומה אם יש כמה וכמה תמונות בפוסט? מה טוב, תוכלו לקדם שני ביטויים באותו העמוד.

רצוי שלכל תמונה תהיה תגית ייחודית ומקורית, אשר תכלול את מילת הביטוי שלכם. לאחר זמן מה, אנו מאמינים כי תבחינו בשינוי משמעותי בדירוגי האתר לטובה.

אופטימיזציה לתמונות

נושא נוסף וחשוב לא פחות: אופטימיזציית התמונה – הפחתת הנפחים. כל מקדם אתרים מודע לנושאי מהירות האתר, ובפרט למהירות דפים ספציפיים ומשקלם. על מנת להציג עמודים ותמונות במהירות הגבוהה ביותר (ובכך לשפר את דירוגינו, מן הסתם), ניאלץ להקטין את נפח התמונות. לרוב, לתמונות מפורטות, עם רזולוציה גבוהה, יש נפח בלתי מבוטל.

אז מה נוכל לעשות?

ראשית, עוד לפני שנעלה את התמונה, מומלץ לגשת לאחד מאתרי האופטימיזציה המוכרים באינטרנט – לא חסר. לצורך הדוגמה, אנו משתמשים בשני אתרים: TinyPNG, המאפשר הפחתת נפח משמעותית, לתמונות בנפח של עד 5MB, ו־Kraken, המספק אופטימיזציה נכונה לתמונות עד 1MB. במידה והתקציב מאפשר זאת, עדיף לבחור בכלים איכותיים ויקרים יותר – כך, איכות התמונה תישמר.

ועכשיו, לאחר שהפחתנו מגודל התמונה, נעבור להעלאה. רק רגע…

לפני כן, התקינו את התוסף "Imagify". התוסף יאפשר לכם לבצע אופטימיזציה נוספת, לאחר ההעלאה (תקף גם לתמונות שכבר באתר). כמו כן, חשוב להבהיר שיש תוספים נוספים בשוק, אך אישית, “Imagify” מספיק טוב בשבילנו.

הודות לאופטימיזציה, התמונות יגיעו לנפח סטנדרטי – ומהירות טעינתן, וטעינת העמוד בכלל, תעלה. בנוסף, ייתכן ותראו שיפורים בדירוגי האתר שלכם זמן קצר לאחר מכן.

רצוי שכל תמונה תהיה בטווח הנפחים: 30-120KB.

בדף הבא, תוכלו לראות את נתוני נפחי התמונות באתרי הוורדפרס העולמיים. קחו את הנתונים בעירבון מוגבל – תמונה בנפח של כ־1MB לא מומלצת. במדובר במדד זוטר למגמת התמונות אשר משתנה, ותו לא. ועדיין, תמיד נחמד לעקוב אחרי הנתונים פעם בכמה זמן.

שיוך נתונים מובנים לתמונות

לעיתים קרובות, אנו מוסיפים נתונים מובנים (Schema) לדפי האתר. אז למה לא לעשות זאת לתמונות? זה בהחלט עשוי לשפר את דירוגי האתר (זה עוזר לגוגל!). לאחר שנוסיף כמה סכמות לתמונות שלנו, נוכל להופיע בכמה תוצאות “עשירות”, ולהתבלט מעל המתחרים. הנתונים מובנים יסייעו לנו להיות הראשונים בתוצאות התמונות בגוגל, ובכמה ביטויי חיפוש אורגניים נחשקים, להם מוצמדות תמונות.

קיימים 3 סוגי סכמות שניתן לצרף תמונה:

סכמה מסוג מוצר: ניתן להוסיף לתמונה סכמה מתאימה מסוג Product. תוכלו להיעזר בקישור המצורף להרחבה על התהליך הטכני. וכיצד הסכמה באה לידי ביטוי? ובכן, לאחר ההוספה, תראו כי גוגל מציגה את המוצר שלכם לצד תמונות, כמו: צבע, גודל, וכו' (מתחת לתוצאה).

סכמה מסוג מתכון: מדובר בסכמה די מוכרת. חפשו מתכון פשוט, ותוכלו לראות כיצד היא נראית. קוראים לסכמה, באופן די צפוי, Recipe (ושוב, מידע טכני לגביה לא חסר בקישור). הודות לה, יתווספו לתוצאת העמוד שלנו תמונה צדדית, דירוגים, ואף זמני המתכון.

בעזרת בסכמות ומיקרו דאטה לדפים, תמונות, ואפילו איורים, נוכל “לכבוש” ביטויים חדשים, ואף להתקדם בביטויים נוכחיים.

לסיכום

במאמר זה עסקנו על ביכולת המדהימה של תמונות ואיורים, לשפר את דירוגי האתר שלנו. הדרכים שהצגנו בפניכם, ללא צל של ספק, יובילו לשיפור מסוים. זכרו: כל התהליך עשוי לקחת מעט זמן. בכל זאת, מדובר בקידום אורגני.

בהצלחה.

מאמר אורח – נכתב ע"י אייל רחמים מייסד חברת דיגיטאץ' ובעלים של בלוג מוביל בשם Seolinks  עם כל החדשות והעדכונים החמים בעולם ה –SEO